Svítí slunce

27. srpna 2011 v 19:29 |  Co se mi líbí

... líbí se mi, když svítí slunce...

Blahodárné slunce: 20 způsobů, jak dokáže léčit

Slunce je v mnoha směrech i lék
Zlepšuje náladu, chrání nás před depresí, snižuje riziko srdečních onemocnění, pomáhá při cukrovce a ulevuje od bolesti. Slunce umí s lidským tělem neuvěřitelné věci. Proto, kdykoliv svítí, se správnou ochranou vyražte ven!

1. Povzbuzuje
Sluneční světlo zvyšuje hladinu serotoninu, tzv. hormonu štěstí. Ten způsobuje, že se cítíte spokojeni a více nabiti energií. Pravidelný přísun slunečního světla vás zbavuje mírných depresí, zvláště když jeho působení je spojeno se cvičením a procházkou v parku. Cvičení na čerstvém vzduchu rovněž zvyšuje produkci endorfinu.
2. Snižuje riziko srdečních onemocnění
Britská studie prokázala, že lidé na srdeční choroby umírají častěji v zimě než v létě. Děje se tak zřejmě kvůli proměnlivé hladině vitaminu D. V zimě se také zvyšuje hladina cholesterolu, protože úroveň vitaminu D klesá.
3. Chrání před cukrovkou
Vitamin D je prevencí před diabetem. Děti, které dostávají v doplňkové stravě tento vitamin, trpí méně diabetem typu I. Nedostatek vitaminu D se podílí také na tvorbě diabetu typu II.
4. Brání před depresí
Lidé, kteří trpí citlivostí na špatné počasí, by měli vyzkoušet alespoň »horské slunce«, i když přírodní sluneční světlo nic nenahradí. I během podzimu a zimy se doporučuje strávit na slunečním světle venku alespoň 15 minut denně.
5. Ochraňuje před sklerózou
Roztroušená skleróza je onemocnění centrální nervové soustavy. Její příčina není dosud známa, ale vědci se domnívají, že pokud se člověk v dětství dostatečně vystavuje slunečnímu světlu, riziko onemocnění v dospělosti klesá. V jižních zemích je rovněž nižší výskyt sklerózy.
6. Umí ochránit před zubním kazem
Vědci zjistili, že výskyt zubních nemocí je častější v zemích, kde svítí méně slunce.
7. Mírní bolesti
Slunce pomáhá zahřát svalstvo a ztuhlé klouby a ulevuje od nemocí, jako je třeba artritida.
8. Snižuje riziko onemocnění rakovinou
Ačkoli nadměrné nastavování se slunci může vyvolat rakovinu kůže, produkce vitaminu D je po všech stránkách prospěšná a způsobuje ochranu před jinými typy rakoviny. Lidé, kteří se rádi a rozumně sluní, trpí méně rakovinou prsu nebo tlustého střeva, močového měchýře či žaludku.
9. Zvyšuje plodnost
Slunce snižuje hladinu hormonu melatoninu, který potlačuje plodnost, což znamená, že ženy snadněji otěhotní v létě. Slunce zároveň prodlužuje dobu plodnosti.
10. Oddaluje přechod
Studie v Turecku prokázala, že ženy, které se vystavují slunci méně než jednu hodinu týdně, dosáhnou menopauzy o 7-9 let dříve.
11. Nabíjí energií
Hormon melatonin reguluje spánek, takže jeho nižší hladina způsobuje, že se cítíte povzbuzeni. To je důvod, proč se člověk cítí v létě více odpočatý a potřebuje méně spánku.
12. Ulevuje střevním nemocem
Lidé, kteří trpí Crohnovou nemocí či mají jiné střevní problémy, trpí nižší hladinou vitaminu D. Ačkoli se »déčko« vyskytuje hojně v potravinách, lidem s poruchami trávení se doporučuje rozumně se slunit.
13. Pomáhá při menstruačních bolestech
Jedna z pěti žen v plodném věku trpí změnami na vaječnících, které způsobují například zvýšení vlasového porostu, problémy při menstruaci a neplodnosti. Vitamin D proti změnám na vaječnících pomáhá.
14. Pomáhá kůži
Vystavení se slunci pomáhá při léčbě nemocí kůže, jako jsou akné či ekzémy. Ovšem člověk se nesmí spálit.
15. Povzbuzuje imunitní systém
Slunce zvyšuje produkci bílých krvinek, které bojují proti infekci a posilují obranyschopnost.
16. Pomáhá zhubnout
Vyšší hladina serotoninu potlačuje chuť k jídlu.
17. Oddaluje stárnutí
Popřáváte- li si slunce přiměřeně a často, dávka vitaminu D způsobí, že pokožka stárne pomaleji. A naopak. Pokud se pečete na slunci často a bez opalovacího krému, vrásky se jen prohlubují a pleť se vysušuje.
18. Zvýší chuť na sex
Teplo slunečního dne prokrví pohlavní orgány a tím se zvýší zájem o milování.
19. Chrání před osteoporózou a lámavostí kostí
Při dostatečném množství vitaminu D tělo dokáže vstřebat až 30 % veškerého vápníku. Pokud je hladina vitaminu D nedostatečná, vstřebá se jen 10 %.
20. Snižuje riziko císařského řezu
Vědci z americké Boston University School of Medicine zkoumali po dobu dvou let souvislost mezi hladinou vitaminu D v krvi a porodem císařským řezem. Zjistili, že takto rodily ženy s nižší hladinou vitaminu v krvi.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama