Jak se zbavit problémů

6. listopadu 2013 v 5:00 |  Rady do života
Problémy jsou stavem mysli

Většina lidí se potýká s problémy každý den. Může se jednat o starosti spojené se zajištěním základních potřeb, s čímž přímo souvisí práce a vydělávání peněz, nebo starosti s partnerskými vztahy, vztahy s rodinou a okolím, nebo problémy při komunikaci s ostatními lidmi.

Můžeme předpokládat, že téměř 100% populace by si přála prožít život bez starostí a bez problémů. Jenže ve skutečnosti tomu tak není. Zkuste se zamyslet, kolik věcí v běžném životě označujete za problematické, kolikrát jste si v posledních dnech řekli mám problém, nebo "to" je problém - tuším, že většina z nás najde mnoho situací, které škatulkujeme jako problematické.

Lze se tedy zbavit problémů jednou provždy…? Ano, jde to, ale vyžaduje to zcela jiný způsob myšlení, jinou mentalitu než tu, která ovlivňuje náš způsob vnímání světa…

Pojďme si říci, jak problémy vznikají a jak je můžeme nadobro vyčistit…


Co jsou problémy a jak vznikají
Zkuste se svého problému dotknout, ošahat si ho. Nejspíše se vám to nepovede, neboť to, co označujete za problém není nic hmotného. Problémy vlastně neexistují. Aby něco mohlo existovat, aby to bylo "reálné", muselo by mít hmotnou strukturu, muselo by to jít vidět. Nepochybněte se vnitřně budete bránit a nesouhlasit. Pokud jste například zrovna přišli o práci, budete to vnímat jako problém. Ano, budete to VNÍMAT. To znamená, že před sebou ztracenou práci nemůžete vidět, nemůžete se jí dotknout, těžko s ní půjdete na procházku. Fyzicky prostě neexistuje. Jedná se o pouhý stav mysli, o myšlenku vašeho podvědomí, o reakci vaší mysli na vnější podnět.

Veškeré věci a situace, které vás v životě obklopují jsou pohými věcmi a situacemi. To vy jim dáváte myšlenkovou energii, rozdělujete na dobré a špatné. To, co se vám zdá býti problém jen pouhý náhled na vzniklou situaci. Od počátku našeho stvoření si v sobě neseme zakódované informace, uložené hluboko v našem podvědomí, které nám říkají, jakým způsobem máme na danou věc pohlížet. Jde o vytvořené vzorce myšlení, v drtivé většině chybné a mylné. Pokud jste jako děti častokrát slýchávali hádky svých rodičů, např. kvůli nedostatku financí, máte v sobě hluboce zakořeněný vzorec myšlení, a pokud jste právě bez práce je to pro vás problém. Naučili jste se tuto situaci vnímat jako problematickou.

I když vaše životní situace nemusí být právě lehká, přestaňte na ní nazírat jako na problém, vnímejte ji jako pouhou situaci.

Jak se zbavit problémů
Velice jednoduše - přestaňte se svými problémy ztotožňovat. Vy sami nejste svým problémem, pouze jste se ocitli v situaci, kterou nazýváte jako problematickou. Problém je ve své podstatě myšlenkou ve vyší hlavě, která reaguje na minulost a obává se budoucnosti. Přestaňte své problémy řešit - přijměte plně situaci, která ve vašem životě nastala. To neznamená být reaktivní, nestažit se danou situaci řešit - právě naopak - snažce se z ní dostat co nejvíce toho půjde. Pokud cítíte, že máte jakýkoli problém, zkuste jej přestat vnímat jako problém a pohlížejte na něj jako pouhou situaci. Buďte vděční, že máte problém, ale nebuďte svým problémem. Přijměte jej s pokorou a využijte jej ke svému růstu.

Kdyby nebylo problémů, nebylo by příležitostí…

Opravdu jsem na tom tak špatně?
Pokaždé, když mám tendence vnímat situace jako problém zamyslím se nad tím, jak dobře se ve skutečnosti mám. Když se trápím nad tím, že vydělávám málo peněz, nebo nefungují obchody, představím si všechny lidi, kteří právě nemají co jíst nebo možnost ulehnout do teplé postele. Někdy se mi stává, že mi vadí pár kilogramů tuků navíc na mém těle - a potkám člověka, který je plně odkázán na pomoc druhých, neboť nemůže hýbat rukama ani nohama. Až potom si uvědomím, že plně nedoceňuji všechno, čeho se mi dostalo. Možná právě prožíváte těžká období, možná jste přišli o partnera, své jistoty, o peníze, o všechno…

Ale vždy budete mít jediné, co vám nikdy nikdo nedokáže vzít - sami sebe. Když si naučíte vážit všeho, co máte i nemáte, když si budete plně uvědomovat svoji dokonalost a vnitřní podstatu přestanete vnímat problémy jako problémy. Stanou se z nich pouhé skutečnosti bez přiřazených negativních myšlenek či emocí. Začnete žít v lepším světě, bude se vám lépe dýchat a pocítíte více vnitřního klidu a míru, který je podstatou všeho.

Buďte pokorní ve své mysli. Potom objevíte Svět bez hranic. Přeji vám to z celého srdce.

Zdroj http://www.hooponopono.cz
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | Web | 6. listopadu 2013 v 5:26 | Reagovat

Lotty, děkuji za pravdivý článek hned po ránu. Dnes už to všechno vím, proto si umím vychutnat život i s jeho "problémy" :-). Jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí. Jsem vskutku hodně posílená, abych unesla to, co mi ze shora posílají, ráno vstávám s chutí a pocitem, že jsem velice spokojený človíček. Snad proto, že vlastně nemám "problémy", ale přijímám každý den, jako  dárek. Představ si to, je zabalený v barevném papíře s mašlí a já zvědavě rozbaluji, co ukrývá. Asi to, co jsem si svými myšlenkami objednala a přitáhla. A nadávat sama sobě, pokud se mi dárek nelíbí, mi přijde jako pěkný nesmysl. Musím příště poslat lepší objednávku, to je jasné :-D

2 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 8:30 | Reagovat

[1]: Radko, napsala jsi to moc hezky. Snažím se to dělat podobně. A výsledky se dostavují. Není to tak těžké. :-)

3 Jarka Jarka | Web | 6. listopadu 2013 v 8:56 | Reagovat

Nevím jestli s napsaným můžu tak úplně souznít. Aby to vytěsňování problémů z člověka neudělalo osobu "mouchy snězte si mě", nebo necitu bez emocí. A ten příklad, že když jsem bez práce nemám problém a je to jen v mé hlavě, se může rychle zhmotnit, když nemám co do pusy a nemám z čeho zaplatit nájem a elektriku. Je fakt, že by jsme se neměli nechat problémy tak vykolejit, že je nejsme schopni řešit.

4 Helena Helena | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 11:23 | Reagovat

Ono je to krásný návod na život,ale realizace je velmi těžká.Už jenom změna myšlení je velmi těžká,ale když se to někomu podaří,tak je to úspěch.Samozřejmě neexistuje dokonalý člověk,ale když člověk žije vědomě a přesto dělá chyby,tak si je alespoń uvědomuje a snaží se je příště nedělat.
Zabývají se tím dnes psychologové,nepovím ti,jak se to jmenuje,ale jde o změnu myšlení u drogově závislých a psychicky nemocných lidí.Přišlo se na to,že po třech měsících se dostavují první úspěchy.

5 Miloš Miloš | Web | 6. listopadu 2013 v 11:55 | Reagovat

[3]: To jsi mně vzala z úst.
Rád bych věděl, jak může třeba psycholog pomoci člověku, který ztratil zaměstnání, opustila ho manželka a rodina se k němu moc nehlásí, když ji nemůže přiměřeně zabezpečit.
Řeči o vytěsnění problémů z mysli je nevyřeší.

6 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 13:07 | Reagovat

[1]: Fakt krásně vyjádřeno. Článek příznivě osloví lidi, kteří už jsou v letech a ledacos jim došlo. Hodně situací už umí přejít, vzít si ponaučení, otočit problém v podnět. Mockrát jsem to tak udělala a dobrý. Mnoho situací jde řešit změnou úhlu pohledu. Je to tak, podle toho žiju. I nejhorší situace po nějaké době vypadají jinak. Z jámy se lze vyhrabat, z propasti hůř, ale v Punkvě lze podplavat. Každá situace má nejmíň TŘI řešení, jen mít snahu je hledat a využít. Těší mě, že UŽ můžu mluvit jako kniha... :-)

7 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 13:11 | Reagovat

[3]:[4]: Pochopení jádra problému (nejtěžšího) může napomoct porada s PSYCHOLOGEM. Toho předepíše obvoďák a je to zadarmo. Je to fakt životně důležitý. Psycholog není psychiatr - nejsme nemocní, jen jsme se dostali do tíživé situace, ze které nevidíme východisko. Zažila jsem a dodnes jsem vděčná. Je potřeba pomocnou ruku neodstrkovat, ale uchopit a nechat se vést. Problém je vždycky problém, ale je potřeba hledat pomoc a neuzavírat se ve svým "neštěstí". To se týká i ztráty práce, manžela, optimismu...

8 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 13:15 | Reagovat

[5]: Věř tomu upřímně, že konzultace s psychologem pomůže zásadně. Nic ti nenutí, ale vede tvé myšlenky k řešení problému. Dojdeš určitě až na ty TŘI možnosti řešení. A rozhodneš se sám o světle na konci tunelu. Jen je potřeba vyjít ze své problémové "ulity", kdy si myslíš, že není východisko. Druhý ví víc a odborně tě nasměruje. Nezůstat sám, nezůstat jen u sebelítosti a odevzdanosti. Každá situace má řešení, i když je člověk sám přímo nevidí...

9 Radka Radka | Web | 6. listopadu 2013 v 15:31 | Reagovat

[5]: Může mu hodně pomoci, aby pochopil, proč se dostal do těchto situací a jak z nich najít cestu ven. Práci může dneska ztratit každý, psycholog dokáže mimo jiné člověku pomoci poznat jeho silné stránky, dodat mu sebedůvěru a to napomůže při hledání nové práce. Pokud někdo přišel o manželku a děti, tak pokud nebyl v hlubokém bezvědomí, byl účasten toho, co předcházelo, má na tom svůj podíl. Psycholog pomůže rozebrat situace, něco může jít napravit, nebo něčemu předejít pro příště. Hlavně se necítit jen jako oběť okolností, ale být pánem svého života. Pořád je to lepší než jen nadávat nebo si stěžovat.

10 Radka Radka | Web | 6. listopadu 2013 v 15:50 | Reagovat

[4]: Četla jsem článek ještě jednou velice pozorně, k vytěsňování nenabádá, ani k odevzdanosti bez vlastní vůle, nebo bezcitnosti. Naopak, schopnost vcítit se je moc důležitá, kdo jí ovládá, dokáže mnoha nepříjemným překvapením předejít, v rodině i v práci. Kitty to napsala velice trefně, jde o to umět si sám pomoci, věřit, že to zvládnu a že příští práce bude lepší, partnerský vztah pevnější. Neházet flintu do žita, ale říct si, že když se jedny dveře zavřou, tak jiné se otevřou. A hlavně neopakovat staré chyby, proto tyto lekce přicházejí, abychom se něčemu naučili ;-) Tady je vyšší věk opravdu  výhoda :-)

11 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 17:10 | Reagovat

[3]: Není to vytěsňování problémů, píše to i Radka níže. Chce to zastavit se, zamyslet a hledat řešení. Nikdy situace není k neřešení. Někdo se ve své cestě životem dostane na dno, ale to není zbytečně. Vždy to má nějaký cíl, nějaký smysl. Na dno se dostává člověk, který opomíjí jemnější náznaky problémů. Je mu třeba zaťukat na rameno silněji. Protože pokud se dostaneš až úplně na dno, je to výhoda, níže se dostat nemůžeš a můžeš se už jedině ode dna odrazit! V nějakém meziprostoru se jen plácáš, ale ze dna se dostaneš jedině nahoru! Vždycky se najde nějaké řešení. A jak píše Kitty, jsou to minimálně tři řešení, jen je najít. Když to nezvládne sám, může si vzít na pomoc někoho dalšího.

12 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 17:14 | Reagovat

[4]: Změna myšlení je těžká. Hlavně nepohodlná. člověk je většinou zvyklý řešit situace stále stejným způsobem, stejným vzorcem. Proto člověk by se člověk měl podívat na situaci z nadhledu, a pak uvidí, že nic není beznadějné. Každý konec má další (třeba lepší) začátek.

13 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 17:15 | Reagovat

[5]: Myslím, že Ti odpověď dala již Kitty nebo Radka.

14 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 17:17 | Reagovat

[6]: Kitty, taky jsi to napsala moc hezky a za to Ti děkuji. Je vidět, že už nějakou zkušenost máš, tak jsem ráda, že jsi přispěla svou troškou do mlýna. :-)

15 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 17:18 | Reagovat

[7]: Napsala jsi konkrétní řešení pro ty, co si neví se svou situací sami radu a vidí to bezvýchodně. I tak se to dá řešit, díky! :-)

16 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 17:20 | Reagovat

[8]:Ano, nezůstat sám u sebelítosti a odevzdanosti. Pohledět na problém z výšky, uvědomit si, že na to nejsem sám a spousta lidí je na tom mnohem hůře.

17 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 17:22 | Reagovat

[9]: Ano, do všech situací jsme se dostali, že jsme něco udělali nebo naopak neudělali. Nežijeme ve vakuu. Vše má svůj důvod, svou příčinu, svůj smysl.

18 Intuice Intuice | E-mail | Web | 6. listopadu 2013 v 17:26 | Reagovat

[10]: Radko, s těmi dveřmi jsi to napsala pěkně. A neopakovat chyby, jinak se dál neposuneme. Všechny krkolomnosti v životě nám pomáhají k lepší cestě životem, i když si to někteří neuvědomujeme. Děkuji Ti za všechny tři příspěvky, stejně jako Kitty. :-)

19 pavel pavel | Web | 6. listopadu 2013 v 21:40 | Reagovat

A víš že já žádné problémy nemám? :-D

20 Latryna Latryna | Web | 7. listopadu 2013 v 5:22 | Reagovat

Zaujímavý poznatok - ale nie každému je umožnené sa ním riadiť, niekedy to jednoducho nejde ... :-(

21 Intuice Intuice | E-mail | Web | 7. listopadu 2013 v 5:29 | Reagovat

[19]: Tak to mne těší! :-D

22 Intuice Intuice | E-mail | Web | 7. listopadu 2013 v 5:30 | Reagovat

[20]: Děkuji! ale zkusit to může každý, ne?! :-)

23 Helena Helena | E-mail | Web | 7. listopadu 2013 v 18:55 | Reagovat

[12]: Té terapii se říká BEHABIORÁLNÍ PSYCHOTERAPIE. :-)

24 Intuice Intuice | E-mail | Web | 7. listopadu 2013 v 20:33 | Reagovat

[23]:Behaviorální psychoterapie. :-)
Ano, jak píšu v komentáři 12 - člověk je většinou zvyklý řešit situace stále stejným způsobem, stejným vzorcem. :-)

25 pizlik1 pizlik1 | Web | 12. listopadu 2013 v 16:24 | Reagovat

Jak jednoduché a přitom tak těžké se tomu naučit.

26 Intuice Intuice | E-mail | Web | 12. listopadu 2013 v 18:14 | Reagovat

[25]: Sdílím s Tebou. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama